Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proměny dvou javorů v toku času

10. 12. 2006

Obrazek

Úvodní snímek obou javorů s propleteným větvovím byl pořízen 7. prosince 2006. Jak dlouho budeme čekat, než se nazelenalé dřevo obalí adventním sněhem? Nebo až  silvestrovským či snad  tříkrálovým? Počkejme si ...

Obrazek

24. prosince 2006, krátce po osmé hodině ranní. Mlha jako v minulých  dnech na londýnském letišti Heathrow a po sněhu ani památky. Snad jen sotva znatelné ojínění připomíná, že začínají Vánoce. Meteorologové naznačují, že bílo by mělo být až po Novém roce,  snad kolem Tří králů ...

 

 

Obrazek

Kolem poledního na Štědrý den 2006 se mlha zvedla, stejně jako nedlouho předtím na heathrowském aeroportu - a javory vypadaly téměř jako třešně obalené jarními květy. Horní obrázek je z okna našeho domu(z něj je zřejmé, že se vskutku jedná o javory dva), spodní  byl pořízen na obvyklém místě, odkud  jsou stromy snímány, tentokrát ovšem pod docela  jiným úhlem, aby vánoční jinovatka alespoň trochu vynikla ...

Obrazek

 

7. ledna 2007 - místo sněhu déšť, dopoledne kolem sedmi stupňů Obrazeknad nulou. Pomineme-li 28. prosinec 2006, kdy spíše výjimečné sněžení  obílilo  část kmene a větví obou javorů, se obrázek ve srovnání se sedmým  prosincem minulého roku příliš nezměnil. Snad jen prosincové azuro nahradila mírně olovnatá šeď lednové oblačnosti. A vůbec se  snímek javorů neliší od toho, jak byly vyfoceny na Štědrý den 2006. Jinak řečeno: stále čekáme na okamžik, kdy větve národního stromu Kanady  vyrostlého na úpatí  Krušných hor obalí bílá peřina.

Obrazek24. ledna 2007. Konečně jsme se dočkali! První pořádná nadílka sněhu roku 2007 následovala několik dní po orkánu Kyrill, měsíc po gregoriánských vánocích, kdy v karlovarském Podkrušnohoří napadlo několik centimetrů bílé peřiny během dne a předchozí noci.  Aby návštěvníci webu měli skutečný důkaz o tom, že bylo všude bílo,  kromě fotografie vpravo, kde moc sněhu na větvích javorů  vidět není, připojuji ještě pohled z okna našeho domu(vlevo dole).

Obrazek

7. února 2007.  Tolik sněhu se neudrželo a až do dnešní noci hrálo okolí  javorů všemi barvami, jenom ne bílou. Ráno ale přece jenom přineslo změnu. Je ale otázka, jak se sněhovým popraškem při teplotě nad nulou  dlouho vystačíme. Opět nabízím pohled  z okna domu a z obvyklého místa na chodníku.

Obrazek

 

Obrazek

Osmého února, den poté. Konečně nastalo něco, na co jsem se těšil od zahájení projektu.  Větve javorů obalené silnou vrstvou mokrého sněhu. Dočkali jsme se. Oba dolní snímky byly vyfoceny ráno po půl osmé, když jsem se odpoledne vrátil z focení v lesích Krušných hor, nebylo na větvích po sněhu téměř ani památky.

Obrazek

Pohled z okna

 

Pohled z chodníku

Obrazek

 

Toto všechno jsou ale výjimky. Zima 2006/2007 byla po většinu  dní bez sněhu - alespoň ve středních polohách - a s  nadprůměrnými teplotami.  Překvapení se dostavilo po probuzení v sobotu 3. března 2007. Nad ránem napadlo něco čerstvého mokrého sněhu(bylo stále nad nulou) ...

Obrazek

... že to vydalo na malého sněhuláka, ...

Obrazek

... přičemž druhý den bylo všechno jinak ...

Obrazek

Pohled na javory po východu slunce v neděli 4. března 2007

 

7. března 2007. Máme za sebou první tři měsíce  tohoto obrázkového projektu.  S teplotami hodně předjarními (noční minimum +3, odpolední maximum + 14 °C). Ráno při focení byla bohužel nízká oblačnost, která věštila sice příjemný den, ale spíše podzimního charakteru.  Nostalgický výraz obou javorů to dotvrzuje (obr. dole).

Obrazek

Obrazek

21. březen 2007 - první jarní den. Po předchozím skutečném jaru, kdy se teplota vyšplhala i nad 15°,   zima jak v morně: studený vítr, občas sněhové přeháňky (krupičky), teplota kolem + 4 °C. Nepříjemné ochlazení na to, že za čtyři dny začíná letní čas.

 

Obrazek

1.dubna 2007-Květná neděle. Vlastně nic nového. Zatímco ostatní dřeviny jarně pučí a vykvétají(zlatý déšť, některé ovocné stromy), javory  jsou na první pohled  vegetačně neaktivní. Při bližším ohledání však zjistíme, že i jim se nenápadně nalévají pupence. Uvidíme za týden ...

Obrazek

... a po týdnu se skutečně začal odehrávat každoroční zázrak stvoření.  V kalendáři jsme mohli číst 7. dubna 2007 -  na ten den připadla velikonoční Bílá sobota. Bylo částečně pod mrakem, teplota  odpoledne příjemných 13 stupňů a pupence javorů se viditelně prodíraly na světlo.  Jeden z klíčových okamžiků, kvůli nimž tento projekt vlastně vznikl. Zdá se, že nastává čas, kdy  se na oba stromy  objektiv fotoaparátu začne zaměřovat ve srovnání s minulými měsíci nepoměrně častěji.

Obrazek

 

Celkové foto javorů ze dne 7. dubna 2007.

Obrazek

Ještě jeden pohled na velikonoční pupeny.

 

A tak vlastně od Velikonoc 2007 můžeme sledovat počátek zázraku  zrození javorů pro tento rok. Téměř jsem v pokušení napsat, že následující série snímků  průvodní komentář potřebovat  nebude. Ale proč bychom se měli dopředu svazovat nějakými omezeními, vždyť přinejmenším datum budu muset uvést tak jako tak. A tady máme první povelikonoční, 11. dubna 2007:

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

Obrazek

Oba javory v jarním rozpuku. Pnou se vzhůru a vyvolávají obdiv a pokornou úctu.  Přiton  samy  jako by chtěly vzdát hold nebesům a Tomu, jenž je i nás  na Počátku  stvořil ...

Obrazek

Nedělní ráno 15. dubna 2007

 

 

 

Obrazek

Úterní  ráno  17. dubna 2007. V minulých dnech téměř letní počasí, během  dne teploty nad 20 stupňů, azuro, avšak také asi měsíc bez deště. Suché počasí by v příštích dnech měly nahradit srážky od severopápadu. Uvidíme, jak se to projeví na listoví javorů.

Obrazek

 

Toho deště zase tolik nebylo, nicméně javorům se zatím daří velmi dobře. Žijí svou jasně zelenavou barvou a den ode dne houstnou. Takto vypadala jejich  koruna  20. dubna 2007.

Obrazek

25. dubna 2007

Obrazek

25. dubna 2007

Obrazek

26. dubna 2007

Obrazek

Prvomájový večer 2007. Ačkoli  bylo dosud minimum vláhy, fotosyntéza udělala své. Listí utěšeně houstne.

Obrazek

7. května 2007 - projekt Javory 12 trvá už pět měsíců.  Očekávané deště se nakonec  českému západu vyhnuly, suché počasí trvá i nadále. Foceno  ráno po sedmé hodině SELČ, teplota 10° Celsia.

Obrazek

7. května 2007. Pohled ze země vzhůru k nebesům. V této fázi růstu by nás listoví před  kapkami vláhy   z velké části ochránit dokázalo. --- Leč není všem dnům konec, pokud se vláhy i slunce týká.  V dalších májových dnech se střídalo teplé počasí s déle trvajícími dešti, stromoví  dále mohutnělo a  košatělo - a na následujících dvou obrázcích vidíme javory z konce května jednak zrána, osvícené z východní strany, a pak k večeru, kdy na ně sluneční paprsky dopadají od západu.

Obrazek

Javory osvícené od východu.

Obrazek

 

Javory osvícené od západu.

 

Obrazek

7. června 2007 uplynulo prvního půl roku od zahájení tohoto fotoprojektu. Večerní snímek bohatého listoví  pořízený na chodníku doplňuje  celkový záběr od domu.

Obrazek

 

Obrazek

 Když jsem s projektem začínal, neuvědomil jsem si, že jednou bude jeho součástí také "magické" datum 07/07/07. A  už ho tady máme. Toho dne byla sobota, v Karlových Varech končil mezinárodní filmový festival, což znamená, že  skončilo  také deštivé počasí "pod psa" (festivalová tradice), a když už se neoteplilo, alespoň bylo azuro (jako na filmové přehlídce v Cannes).

Obrazek

Javory sedmého sedmý nula sedm a  listovím prodírající se slunce.

Obrazek

Ještě jednou 07/07/07 - celkový pohled na oba rozkošatělé stromy.

Obrazek

O měsíc později: 7. srpna. Prázdniny 2007 se  dostaly za svoji druhou polovinu, máme opět jeden z tropických  letních dnů, na teploměru 29 a půl stupně. Javory by očividně přivítaly trochu vláhy, ale celkem vzato  se drží statečně a zatím se  nemění. Jakkoli  do jejich barevného koncertu, který  bude tím nejlepším z našeho fotoseriálu, je relativně ještě hodně daleko, při vědomí toho, že další focení by mělo přijít na řadu až v září, musíme vzít na vědomí, že podzim se pomalu ale jistě blíží ...

 

Na přelomu léta a podzimu 2007 bylo  focení javorů  z více důvodů nepravidelné, nikoli ovšem nezajímavé.  Zlatý hřeb projektu, zbarvení javorového listoví, se přesto zaznamenat podařilo.

Obrazek

9. srpna 2007. Jeden z mlhavých dnů jinak teplého léta. Listí je stále sytě zelené.

Obrazek

10. září 2007. Po návratu z ciziny zaznamenáváme první zbarvení.

Obrazek

V dalších dnech zlatavé odstíny  jen přibývaly.  Snímek  z 13. září 2007.

Obrazek

O týden později.

Obrazek

24. září 2007. Javory pod modrou oblohou babího léta.

Obrazek

Co není ve větvích, najdeme  v trávě. Den ode dne víc a víc.

Obrazek

Poslední obrázek před delší  cestovatelskou  přestávkou.  Vyfoceno  během svátečního dne, 28. září 2007.

Obrazek

 

 

 Po třech týdnech, kdy se redakční fotoaparát toulal po světě (na Maledivách v Indickém oceánu - obrázky se připravují), jsme  zpět. Náš cyklus pokračuje v neděli 21. října 2007. Šedivá  sněhová obloha, dopoledne sotva pět stupňů, zima, pošmourno, po letním teple ani stopy. Víc javorového listí je na zemi než na stromech.

Obrazek

 

Na tomto záběru z téhož dne je sice zřejmé, že listí ještě docela neopadalo, ale stromy řídnou a jsou den ode dne průhlednější ...

Obrazek

 ... jak je patrné i z tohoto pohledu:

Obrazek

 Anebo z tohoto snímku pořízeného z okna:

Obrazek

 

Nastal listopad, od kterého můžeme očekávat ledacos. Příjemné azuro babího léta, stejně jako  dušičkové pošmourno anebo počasí lidově zvané psí. 1. 11. 2007 platila ta nejpříjemnější varianta. Dlouho ovšem nevydržela.

Obrazek

Zbytek listoví 1. 11. 2007, patrný je ostrý přechod mezi světlem a stínem(vlevo).

Obrazek

 

7. 11. 2007. Náš fotoprojekt dospěl do předposledního měsíce. Při pohledu proti obloze se zdá, že listí je na stromech stále ještě dost. Však není všem dnům konec.

Obrazek

 

Javory 7. 11. 2007 ještě jednou. To už bylo psí počasí, teploměr dosáhl sotva k pěti stupňům, déšt provázel nepříjemný studený vítr, na krušnohorském horizontu byly vidět bílé ostrůvky sněhu. A sníh můžeme očekávat také u kmenů  stromů. Otázka zní, kdy ...

Obrazek

 

Obrazek

 

Odpověď přišla dřív,  než  to bylo mnohým z nás milé. Den před Martinem, jež je  mnohými považován   za svatého,  a jehož  dopravním prostředkem je sněhobílá klisna. Je sobotní ráno, 10. listopadu 2007, na teploměru + 3 stupně.

Obrazek

11/11/2007. Martin, řečený svatý, nezklamal ...

 

A pak přišlo velké finále: poslední snímek, který znamenal, že Projekt Javory 12 se podařilo úspěšně dokončit. Jsme zase o rok starší, před námi jsou další z nekonečné série vánočních svátků, na dveře klepe nový rok. Popřejme si tedy Happy New Year - a díky za pozornost, kterou jste tomuto fotoseriálu věnovali.

Obrazek

Pátek 7. prosince 2007. Krátce před polednem, 11 stupňů, po sněhu ani památky. Na shledanou u další fotokolekce autora těchto webových stránek.